Oval Dental Clinic

WhatsApp Görsel 2024-02-09 saat 15.35.26_23bbdbd4
dental laminates and veneers

Dental Laminatlar ve Kaplamalar Arasındaki Fark Nedir?

Diş laminatları ve veneerler, invaziv olmayan önlemler kullanılarak gülümsemeyi iyileştirmeyi amaçlayan iki popüler kozmetik prosedürü temsil eder. „Diş laminatları ve veneerler, diğer adıyla veneer vs laminate teeth, gülümsemeyi iyileştirmeyi amaçlayan iki popüler kozmetik prosedürü temsil eder.

Bu tedaviler, dişlerin rengini, şeklini ve boyutunu değiştirmeye odaklanarak estetiği iyileştirmek için invazif olmayan çözümler sunar. Taç tedavilerinin aksine, genellikle önemli miktarda mine çıkarımını gerektiren laminatlar ve veneerlar genellikle sadece dişin ince bir yüzey tabakası, yaklaşık 0,3 ila 0,5 milimetre, çıkarılmasını gerektirir. Bu miktar yaklaşık bir doların yarısı kadar kalınlığa veya bir yumurta kabuğunun iki katına kadar bir kalınlığa sahiptir.

  Prosedür, önceden hazırlanmış porselen veneerların özel bir yapıştırma ajanı kullanılarak diş yüzeyine eklenmesini içerir. İnce olmaları ve metal içermemeleri nedeniyle, bu veneerlar kısmi ışık geçirgenliğine izin verir, bu da doğal bir görünüme yol açar. Sonuç olarak, veneerlarla süslenmiş dişler estetik başarı elde ederken doğal bir görünüm ve his korur.

Diş laminateleri ve kaplamalar nasıl uygulanır?

Genellikle, diş laminatları tam olarak yerleştirilmek için 2 ila 3 randevu gerektirir. Peki ya veneerler nasıl uygulanır? Süreç birkaç aşamadan oluşur. İlk olarak, diş hekiminiz doğru bir uyum sağlamak için biraz mineyi çıkararak dişlerinizi hazırlar. Ardından, ölçüler alınır ve kişiselleştirilmiş veneerleriniz bir diş laboratuvarında özenle hazırlanır. Hazırlandıktan sonra, veneerleriniz yapıştırma maddesini etkinleştirmek için benzersiz bir ışık demeti kullanılarak dişlerinize yapıştırılır. Sonrasında, diş hekiminiz veneerleri şekillendirir ve parlatır, gerektiğinde onları kısaltarak, size doğal ve parlak bir gülümseme bırakır; bunlar uygun bakım ile yıllar boyunca dayanıklı olacaktır.

Diş hekiminiz, diş veneerlerini kalıcı olarak uygulamadan önce, her iki tarafın da memnun olup olmadığını değerlendirmek için geçici olarak mevcut dişlerinizin üzerine yerleştirir. Hem sizin hem de diş hekiminizin boyut, şekil ve renkten memnun olduğunu belirledikten sonra, her dişe sabitlemek için diş çimentosu kullanılır. Daha sonra, diş veneerlerine çimento sertleştirmek ve bağlama sürecini hızlandırmak için bir mavi ışık yönlendirilir. Dişlerinize güvenli bir şekilde bağlandıktan sonra, diş hekiminiz onları cilalar ve şekillendirir. Gerektiğinde, herhangi bir gerekli boyut ayarı, onları kısaltarak yapılabilir. Her dişin yüzey hazırlığı ile güçlendirilen bağlama malzemesi, veneerlerin sağlam bir şekilde yerinde kalmasını sağlar.

Lamine Diş Kaplama Ne Kadar Ömürlüdür?

Veneerler için yaygın olarak kullanılan başka bir malzeme reçine tabanlı kompozittir. Kompozit veneerler porselene kıyasla daha düşük maliyetle gelir, ancak dayanıklılıkları eşleşmeyebilir. Tüketici Rehberi’ne göre kompozit veneerlerin fiyat aralığı diş başına 250 ila 1500 dolar arasında değişir. Kompozit veneerlerle başarılı sonuçlar elde etmek için, diş hekimi veya protezodontist gibi son derece yetenekli bir sağlayıcıya sahip olmak önemlidir. Öte yandan, porselen veneerler en iyi sonuçlar için deneyimli bir laboratuvar teknisyeninin uzmanlığına dayanır.

İlk olarak, porselen, ince ve şeffaf doğası nedeniyle veneerler için en yaygın malzemelerden biri olarak kabul edilir, son derece gerçekçi sonuçlara yol açar.

İkinci olarak, porselen veneerler, etkileyici dayanıklılıkları ile ün kazanmıştır. 2018’de yapılan çoklu çalışmaların bir incelemesine göre, porselen veneerler genellikle 10 yıldan daha uzun süre dayanabilir, bazı durumlarda ise 20 yıla kadar dayanabilir. Ancak, bazı çalışmalar, porselen veneerler için daha kısa bir ömür beklentisini öne sürmüştür, bu durumun dişlerin yeterince hazırlanmamasına bağlanabileceği belirtilmektedir.

„Dental laminatlar“ ve „veneerler“ sıklıkla, kozmetik iyileştirmeler için dişlere yapıştırılan ince kabukları tanımlamak için birbirinin yerine kullanılır. Her ikisi de aynı amaca hizmet etse de, laminatlar genellikle daha ince bir uygulamayı ima eder, ancak bu farklılık terimlere veya kullanılan malzemelere göre değişebilir.
 
 
  1. Porcelain Veneers: These are thin shells Porselen, dişin ön yüzeyine uyacak şekilde özel olarak yapılan veneerlerdir. Son derece dayanıklı, leke dirençlidirler ve doğal dişlerle mükemmel uyum sağlamak için renk eşleştirilebilirler.

  2. Kompozit Veneerler: Bu, diş renginde kompozit reçin malzemeden yapılmıştır ve doğrudan diş yüzeyine uygulanır ve şekillendirilir. Porselen veneerler kadar dayanıklı veya leke dirençli olmasa da, kompozit veneerler genellikle daha ekonomiktir ve tek bir diş hekimi ziyaretinde tamamlanabilir.